O Chihuahua


Chihuahua pochodzą z Meksyku. 
Przeciętna waga dorosłego psa waha się od 1 - 3kg. 
Wysokość w kłębie to około 16 do 23 cm.
Jest to najmniejsza rasa psów na świecie. Nasze psy ważą powyżej 2 kg. Jesteśmy przeciwnikami rozmnażania psów o wadze poniżej 2 kg, tzw. "Tee-cup", czyli bardzo maleńkich chihuahua. Chihuahua o wadze 2 - 2,5 kg to zdrowe i bardzo żywe pieski.
Chihuahua, gdy przychodzi na świat waży ok 50-180 gram. W miocie najczęściej są 2-3 szczeniąt, zdarza się, że rodzi się jedno, czasami rodzi się 5 a nawet 6, jednak bardzo rzadko.
Zgodnie z przepisami Związku Kynologicznego, jak również ze względów zdrowotnych suka ma szczenięta tylko 1 raz w roku kalendarzowym. 

Chihuahua są pełne życia, urocze, lojalne i do tego inteligentne. Bardzo przywiązują się do swojego wlaściciela, gdy nie ma go w domu - tęsknią. Jest to piesek delikatny, dlatego ta rasa nie jest polecana do domów z małymi dziećmi. Nie bardzo lubią obcych na swoim terenie, jednak po dłuższym poznaniu mogą go zaakceptować. Niektóre chihuahua na widok gości szczekają, niektóre machają ogonem i chcą się zaprzyjaźnić. 

Uwielbiają leżeć w łóżku, spać ze swoim właścicielem. Zwłaszcza zimą, gdy mogą schować się pod kołdrę. Nie przepadają za spacerami, zwłaszcza, gdy jest zimno lub pada. Uwielbiają wygrzewać się na słońcu. Śnieg jest raczej ich wrogiem. Dlatego większość psów załatwia się w domu, na podkłady - w naszej hodowli są tego uczone od małego.

Chihuahua występują w dwóch odmianach: krótko i długowłose. Po obojgu rodzicach długowłosych- wszystkie szczenięta będą długowłose. To jedyna zasada. Po mieszanych rodzicach jak i obojgu krótkowłosym, szczenięta mogą być mieszane. 

Chihuahua występują w wielu kolorach, poczynając od śnieżnej bieli, waniliowej bieli, kremu, beżu, płowego, poprzez odcienie rudości, brązy, kończąc na czarnych. Są też chihuahua łaciate, biało-rude, biało-czarne, tricolory. Do najrzadszych należą kolor czekoladowy i niebieski.

Wybór długości i koloru włosa jest jedynie kwestią gustu. Z mojego doświadczenia wynika, iż  obecnie bardziej preferowane są chihuahua krótkowłose i mam wrażenie, że jest ich więcej. Na pewno na wystawach liczba krótkowłosych znacznie przewyższa liczbę długowłosych chihuahua. Osobiście też wolałam krotki włos, do momentu, gdy pojawiła się u nas Picasso /długowłosa tricolorka/ Sierść długa jest znacznie milsza w dotyku, jest bardziej miękka, jest znacznie łatwiejsza do usunięcia z mebli czy z ubrań i wbrew pozorom, jest łatwa w pielęgnacji.

Karmienie

Pies nie może być żywiony resztkami ze stołu człowieka. 
Nasze psy są karmione odpowiednią do wieku suchą karmą Royal, dla lepszej kondycji i smaku mięsem wołowym, czasem drobiowym. Chihuahua zjada przeciętnie ok 50 gram karmy dziennie.Szczenięta sa przyzwyczajone do karmy Royal-starter i taką właśnie karmę otrzymują w wyprawce przy zakupie szczeniaka.

Wystawy psów rasowych czyli jak to wygląda