Jak żywić psa - porady dla hodowców
Żywienie psów dla hodowcy jest wyzwaniem, które spełniamy każdego dnia, po to, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Kondycję, masę ciała, pożądaną sierść. Czytamy, wymieniamy między sobą doświadczenia, nabywamy własnych. 

Na podstawie wykładu p. Tomasza Borkowskiego, który miał miejsce 19.11.2014 r. w warszawskim oddziale ZKwP pozwoliłam sobie opisać to, co dla mnie jako hodowcy jest ważne w sposobie żywienia psa. Osobiście żywiąc moje psy, opieram się na poniższych zasadach i uważam je za właściwe. Tekst nie był autoryzowany. Zawiera prawa autorskie! Nie wyrażam zgody na jego kopiowanie!

Pies jest wszystkożerny? Nie! Wszystkożerni są ludzie i świnie. To jest ważne i o tym należy pamiętać. Pies ma upośledzone trawienie enzymów. Jego układ pokarmowy, a zwłaszcza żołądek, jest zbudowany nieco inaczej niż człowieka. Ma mniej jelit, przewód pokarmowy jest krótszy. PH w żołądku człowieka to 5, u psa 1-2. To decyduje, co pies ma jeść. Silna kwasowość jest po to, aby "rozbijać białka" przyjęte wraz z pokarmem. Trawienie pokarmu rozpoczyna się już w jamie ustnej i kończy w dwunastnicy. Również sposób gryzienia jest inny, niż u człowieka, pies bowiem pokarm rozrywa, rozdrabnia i miesza w jamie ustnej.  Dodatkowym czynnikiem różniącym psa od człowieka, jest sposób wchłaniania wartości odżywczych z pożywienia. Człowiek wchłania w każdym momencie, idąc, siedząc, pracując. Pies tylko gdy odpoczywa, gdy leży. 

Pokarm dla psa powinien być pełnowartościowy. Sucha karma została stworzona dla wygody, człowieka, nie psa. W procesie przetwarzania produkty potrzebne do powstania suchej karmy są gotowane, klejone, bez minerałów, witamin, enzymów. Taka karma powinna być zrównoważona i pełnowartościowa. Fabryczny produkt taki jednak nie jest.

Wróćmy do początków. Przodek psa, wilk, szakal, kojot… Zwierzęta żyjące dziko - jedzą inne zwierzęta, które upolowały. Jedzą je w całości, razem z kośćmi, jelitami, zawartością żołądka, która często jest niczym innym jak roślinami, owocami, warzywami. Przewód pokarmowy psa jest tak skonstruowany, że może on żywic się zwierzętami roślinożernymi. 

Każdy pies ma inne potrzeby pokarmowe, zależnie od sposobu życia, od swojego wieku, okresu fizjologicznego. Wspomnieć należy, iż tempo rozwoju psów jest zależne również od rasy. Zainteresowanie związane z pokarmem poza mlekiem matki, wskazuje, iż jamnik i foksterier dojrzewa najszybciej. Dog potrzebuje na to dwóch lat. Fakt ten koresponduje również z rozrodem psa. U poszczególnych ras wiek dojrzały osiągany jest w różnym momencie, przyjmuje się jednak, iż 25 % życia psa, to starość. Te podziały mają istotny wpływ na sposób żywienia. Zasada żywienia szczeniąt jest inna, niż żywienia weterana. Ten pierwszy musi otrzymywać dużo minerałów, białka i witamin - w produktach bardzo strawnych. Staruszek nieco odwrotnie - mało minerałów, białka łatwo strawne, ale również dużo witamin.

Najgorsza dla psa jest otyłość. W przyrodzie nie występują dziko żyjące zwierzęta psowate, które są otyłe. 3 letni otyły pies ma już chorą wątrobę, chore nerki. Pies może wytrzymać bez jedzenia bardzo długo. 17-letnia otyła labradorka wytrzymała bez pokarmu 58 dni. Skrajnie wychudzona, dziennie traciła 117 gram, po tym, jak została znaleziona - w jej odchodach znajdowały się zboża. 

Badając karmy komercyjne przeprowadzono 100 prób, w których żadna nie wykazała, że jej skład jest zgodny z opisem na opakowaniu. Z opisem, z którego nie wiele można wyczytać. Wprowadzenie karm komercyjnych do żywienia psa spowodowało, że sukces w leczeniu psów jest znacznie niższy niż u ludzi. Komercyjne karmy zawierają szeregi dodatków - wspomagających wzrok, sierść, ruch itp.
Propozycją jest zatem, aby przynajmniej 15 % karmy komercyjnej uzupełniać naturalnym pokarmem, nie przetworzonym. 
Koszt karm komercyjnych jest wyjątkowo zróżnicowana. Różnice cenowe biorą się m.in z koszów zakupu produktów, z których są przetwarzane. Inny będzie koszt przy mączce kostnej (pochodzenie mineralne, nie białkowe) a inny, gdy do jej produkcji zostanie użyty np. cały kurczak. Drugim czynnikiem kształtującym cenę, to dodatki. Wspomnieć w tym momencie należy, iż samodzielnie dodając suplementy do diety psa (minerały, witaminy), należy to robić przez okres 1 tygodnia, nie dłużej. 

Przewód pokarmowy psa "przyzwyczaja się" do jednego rodzaju karmy. Bardzo ważnym jest fakt, iż zmieniając karmę na inną (inny producent), nie wolno wykonać tego z dnia na dzień. Taką zmianę należy wprowadzać sukcesywnie, przez okres 2-ch tygodni
Do komercyjnej karmy należy dodawać… wodę! Czyli po prostu najlepiej ją namoczyć.

Co dodawać do karmy komercyjnej: naturalne sery (poczynając od twarożku, a kończąc na twardych serach), jarzyny (nigdy nie gotowane), kukurydza w kolbach, jabłka i gruszki w całości. Mięso wołowe można podawać z kością, bez wymion, płuc macic i wątroby. Bardzo bogate w białko jest serce wołowe. Bycze jądra mają wpływ na reprodukcję u psów. Surowe jajka - ze ściętym białkiem - tak. Można podawać energetyczną wieprzowinę z małą zawartością tłuszczu - jednak nie sukom ciężarnym i nie szczeniakom. Można podać szparagi, ale rabarbaru już nie. Osobiście karmię moje psy głównie wołowiną, rybami (mielone), dziczyzną, indykiem, królikiem, rzadko kurczakiem, baraniną. 

Uważać na GMO !
Powszechnie używany ryż jako dodatek, przez duża zawartość węglowodanów, może powodować cukrzycę. Niedobory poszczególnych składników nie pozostają bez echa i tak np. brak cynku - powoduje zmiany skórne, brak tauryny - uszkodzenia nerwowe. Pies nie trawi ziemniaków. Pies nie trawi zbóż !

Mimo komfortu, jaki dają komercyjne karmy powodując, iż pies pozostawia mniej odchodów - wcale nie oznacza, że jest to dla niego lepsze. Jest lepsze dla nas!
Psy chętniej jedzą karmy, które zawierają więcej środków zapachowych i smakowych. Nie oznacza to jednak, że taka karma jest bardziej wartościowa. 
Komercyjne karmy mają jeszcze jedną wadę - psy żywione tylko taką karmą, chętniej jedzą swoje odchody. 

Prawidłowa forma żywienia psów jest oparta na zasadzie połowiczności. 50 % karmy komercyjnej, 50 % mięsa. W tym momencie wielu hodowców skomentuje, iż jest to niewłaściwe. Część hodowców żywi psy bowiem jedynie karmą komercyjną, a zwolennicy ostatnio bardzo modnej diety "Barf", skrytykują suche karmy. Jednak analizując przodka psa widzimy, że pies to zwierze mięsożerne. Nie należy jednak zapominać, że jego udomowienie i sposób żywienia w hodowli, w domu spowodował dostosowanie się przewodu pokarmowego do zmian. Nieliczny pies, albo nawet żaden pies, w dzisiejszych czasach nie je tylko i wyłącznie mięsa. Jeśli tak jest, są to indywidualne przypadki danego osobnika. Sposób życia człowieka, a co za tym idzie, sposób żywienia psa, odróżnił go znacznie od dzikiego przodka. 

Pies powinien być karmiony 1 raz dziennie. Wyjątkiem są suki ciężarne, które dostęp do pożywienia powinny mieć cały czas. Wyjątkowo ważną jest dbałość o karmienie suki w okresie laktacji, gdzie jej szczyt przypada na 3-6 tydzień życia szczeniąt. Suka w czasie karmienia szczeniąt nie może chudnąć ! Jeśli nie chce jeść tego co zazwyczaj, należy tak dobrać pokarm, aby jadła to, co chce. Gdy nie chce jeść, należy podawać tylko to, co chce. 

Otyłość u psa nie jest wynikiem tego co je, a tego ile je !