Feb 9, 2014

Dlaczego chihuahua ?

Chihuahua jest najmniejszym psem świata. Tym zdaniem zaczyna się większość opisów tej rasy. Jest to prawda i wiążą sie z tym liczne korzyści, ale teź obowiązki.

Chihuaua jest psem z IX grupy- pów ozdobnych i do towarzystwa. I własnie taką rolę pełni. To, co jest dla niej najważniejsze, to sen i ciepło. Chihuahua potrafi przespać cały dzień, najchętniej pod kocem albo w promieniach słońca. Wystarczy mała plama wpadająca przez okno na pdłogę, aby chi juź na niej się grzała.

To wszystko powoduje, że ta rasa nie przepada za śniegiem, deszczem, wiatrem. Oczywiście nie ma dwóch takich samych psów, zdarzają się wyjątki... ale mimo osobnika, który będzie hasał po śniegu - jego ulubionym miejscem będzie kanapa.

Właściciel chi nie powinien nastawiać się na psa, z któtym będzie mógł dotleniać się na długich spacerach po parku czy lesie. Chi pobiega, przejdzie kilkaset metrów, może nawet więcej, ale jej krótkie łapki i bardzo mału wzrost spowodują, że nie będą to długie trasy.

Wszystko to powoduje, że chi najchętniej załatwia się w domu- na podkładzie lub w ogórku, gdzie wybiega na chwilę - załatwia potrzeby i wraca, zwłaszcza zimą.

Należy jednak pamiętać, że nawet taki wróg zimna i miłosnik kanapy, do zrowia potrzebuje powietrza, ruchu, spacerów. Od czasu do czasu, na pewno mniej niż wszystkie inne rasy, ale nie oznacza to, że wcale.

Chi stały się popularne ze względu na swoją wielkość. 6 sztuk tej rasy zajmuje mniej miejsca niż np labrador i o wiele mniej zje takie stadko, niż standardowej wielkości pies. Zgodnie ze wskazaniami producenta karmy Royal Canin - zapotrzebowanie dobowe dorosłej chi w dedykowaną dla niej karmę to ok 40-50 gram ! Dla porównania ..........

Każdy pies jest inny, mimo, że jest chihuahua. Są osobniki, które nie szczekają wcale, są takie które szczekają torchę, najczęściej jednak krzykliwe są w stadzie. Mając jedną chi w domu, praktycznie nie odczujemy jej obecności. Zarówno pod względem hałasu, jak i jedzenia.

Niewątpliwie chi jest dla osób, które nie mogą lub po porstu nie chcą 3 razy dziennie wychodzić na spacery. W niedzielny zimny poranek, możemy spokojnie zostać w łóżku, bo nasz pupil skorzysta z wyznaczonego miejsca - załatwi się na podkład. Oczywiście musimy go tego nauczyć, ale zazwyczaj każda chi, która pochodzi z dobrej hodowli- ma ten nawyk wypracowany.

Nieprawdą jest, że chi chorują bardziej niż inne psy. Chihuahua jest psem jak każdy inny. Jeśli będziemy o nią właściwie dbać - nie będzie miała problemów zdrowotnych.

Niestety jej wielkość, a raczej niewielkość, niesie za sobą kilka niebezpieczeństw.